Akrobat Richard Simoník: „Talent nestačí. Bez driny úspech nepríde.“

Pri pohľade na akrobatické umenie Richarda Simoníka tuhne krv v žilách. Je priam neuveriteľné, čo dvadsaťsedemročný akrobat so svojím telom dokáže. Niet divu, že na vystúpenia či niekoľkomesačné angažmány je čoraz častejšie pozývaný aj zo zahraničia. Krátko po jednej z takýchto ciest sme sa s Richardom stretli a porozprávali (aj) o jeho čerstvých zážitkoch.

 

Letnú sezónu som strávil v Grécku, konkrétne na ostrove Korfu. Asi prvé slová ktoré mi však napadnú pri spomienke na polročný pobyt sú tréning, drina a teplo. Drina a tréning najmä preto, že väčšinu dní vypĺňali tréningy a vystupovanie. Takmer každý deň som trénoval 3-4 hodiny doobeda. Poobede som potom naberal sily, aby sme zvládli večerné vystúpenia. Na teplo si spomínam v dobrom i v zlom. Bolo pekné stráviť niekoľko mesiacov pri mori, ale 50 minútová šou pri teplotách okolo 35 stupňov je vyčerpávajúca.“ Napriek tomu Richard Simoník tvrdí, že za takúto šancu je nesmierne vďačný.

 

Ako vníma vystúpenia v rôznych krajinách?

Apropo, vidí on sám rozdiel medzi publikom na Slovensku a povedzme v prímorských destináciách? „Rozdiel medzi divákmi je vidieť určite. Mám pocit, že v zahraničí ľudia vystúpenia viac ocenia. Najväčší rozdiel predstavuje podľa mňa typ divákov v hľadisku. Robiť šou pre rodiny s deťmi v hoteloch alebo chodiť na firemné večierky, prípadne odovzdávania cien, sa diametrálne líši. V rámci daných kategórií až také veľké rozdiely, čo sa Slovenska a zahraničia týka, nebývajú.“

 

na fotke je akrobat Richard Simoník | agentúra Stella Production
Foto: archív Richarda Simoníka

Chystá veľa noviniek!

Richard na svojej, zatiaľ poslednej pracovnej ceste, získal množstvo pracovných skúseností a našla si ho i láska. Práve s priateľkou, ktorá má rovnakú záľubu, chystajú pre fanúšikov niekoľko nových, zaujímavých kúskov. Ako sympatický akrobat prezrádza:. „Začali sme pracovať na spoločných číslach, pripravili si nové kombinácie do vzdušnej akrobacie a úplne prerábame Aerial silk duo, aby sme priniesli niečo nové. Zároveň sme sa začali venovať Adagiu, takzvanej partnerskej akrobacii, kde taktiež pripravujeme veľa noviniek. Podrobnosti si ale zatiaľ necháme pre seba.

No predsa nám to nedalo a zisťovali sme, či sa nimi stihnú pochváliť do konca roka, ktorý sa nezadržateľne blíži. „Záver roka a Silvester už mávam posledné roky viac-menej pracovný. V decembri ma naplno zamestnávajú firemné akcie a Silvester patrí každoročne medzi najvyťaženejší deň v roku. Tento rok sme už dostali nejaké ponuky, ale stále sú veci otvorené. No podarilo sa nám naplánovať krátku dovolenku v Maroku a sviatky v rodinnej atmosfére. Veľmi sa teším, že koniec roka bude vyvážený po všetkých stránkach.“

 

Richard Simoník inklinoval k športu od detstva. K akrobacii sa dostal náhodne, keď ho kamarátka zavolala vyskúšať si chodenie po lane. Dnes je akrobatické umenie nielen jeho koníčkom, ale i živobytím. Veď ako tvrdí: „Keby som sa tejto činnosti venoval iba popri práci, nikdy by som nedosiahol väčších úspechov.“ Richardov úspech je výsledkom tvrdej driny a každodenných tréningov. Okrem stojok vyniká v prevedení akrobatických choreografií na hodvábnom šále. Popritom sa venuje handbalance – pôsobivému balansovaniu na rukách na vyvýšenej konštrukcii, kde predvádza choreografiu plnú rovnováhy a sily. V ponuke akrobatickej show v Richardovom prevedení nájdete i vystúpenie Aerial straps solo, čo znamená choreografiu na popruhoch či romantikou nabité predstavenie Aerial silk duo.

 

Pre bližšie informácie, konkrétnu ponuku vystúpení, ako i sumarizáciu požiadaviek na technické zabezpečenie, nás prosím neváhajte kontaktovať.

Zdieľaj
Nekopírujte náš text...