Akrobat Richard Simoník Vám vyrazí dych

Akrobat Richard Simoník Vám s handstand vyrazí dych

 

Umelecký akrobat svojím akrobatickým umením na seba strháva pozornosť kdekoľvek sa objaví. Na tomto svete azda neexistuje miesto, kde si netrúfne urobiť stojku na rukách teda handstand. Dvadsaťšesťročný Richard Simoník predvádza tiež choreografie na hodvábnom šále a balansuje na rukách na vyvýšenej konštrukcii. Hoci si nebezpečenstvo tohto povolania uvedomuje, za nič na svete by nemenil.

Prejavovalo sa u teba športové nadšenie už od detstva?

Ako malé dieťa som chcel byť gymnasta. Pochádzam z Malaciek, no v tom čase tam chýbal gymnastický krúžok, kde by som sa mohol realizovať. A rodičia zas nemali kapacitu voziť ma neustále do Bratislavy.

Tak som presedlal na karate. Inak, až po tvojej otázke zisťujem, koľkými športami som si v skutočnosti prešiel. (smiech) Lyže, snowboard, parkour, bicykel, volejbal, hokejbal. Šport ma vždy veľmi bavil, v podstatne sa mu sústavne venujem od šiestich rokov.

na fotke je akrobatický umelec Richard Simoník - Stella Production
Richard Simoník, umelecký akrobat | Stella Production

A ako si sa dostal k akrobacii?

Ja si vlastne ani nespomínam na presné okolnosti, ale jedného dňa som sa ocitol v cirkusovej komunite. Kamarátka mi zavolala, či si chcem vyskúšať chodenie po lane. Bavilo ma to!

Začal som sa zdokonaľovať sa, vyskúšal som si stojky a postupne som začal robiť aj vystúpenia. V tom čase ma ale najviac bavil parkour, akrobacia (z)víťazila až postupne. Dnes sa mu už síce nevenujem, no niektoré jeho prvky využívam dodnes práve pri akrobacii.

Je pre teba akrobacia živobytím či len koníčkom?

Akrobacia ma živí. Už dávnejšie som sa rozhodol, že to risknem a ako akrobat si budem zarábať. Keby som sa tejto činnosti venoval len popri práci, nikdy by som nemohol dosiahnuť väčších úspechov.

Je tvoja profesia limitovaná vekom?

Platí, že čím skôr sa jej začneš venovať, tým lepšie a ľahšie si osvojíš choreografiu a aj tie najnáročnejšie prvky. No čo sa vystupovania týka, poznám skvelých akrobatov, ktorí sú stále vo forme, rešpektovaní a obsadzovaní, hoci majú dávno po štyridsiatke.

Kam až siahajú tvoje ambície?

Pre mňa je to asi Cirque du Soleil. Hlásil som sa na cirkusovú školu v kanadskom Montreale, ktorá sídli presne oproti Cirque du Soleil. Žiaľ, nevzali ma. Bol som už pristarý. (smiech) Pre nich je rozdiel, či máš 18 alebo 25 – ako ja v čase podania prihlášky. Ak do školy prijmú 18-ročného záujemcu, stále im ostáva 7 rokov, aby ho vyformovali. Ja by som školu skončil po tridsiatke a to bolo moje „mínus“.

V snoch ma to ale neodradilo a pôjdem si za nimi ďalej. O niekoľko dní odlietam (v čase publikovania rozhovoru sa už Richard nachádza v zahraničí) do Grécka na pol ročný angažmán. Čakajú ma vystúpenia každý večer, veľa tréningov, leto pri mori, noví ľudia, nové zdroje inšpirácie.

Je pre teba dôležitejšie miesto, kde kvôli práci vycestuješ alebo finančné ohodnotenie?

Nerozhodujem sa podľa peňazí. Už sa mi zopárkrát stalo, že som prijal ponuku, ktorá nebola finančne najlepšia. Vyvažovalo ju miesto a ľudia, s ktorými som mal možnosť spolupracovať.

 

Je Cirque du Soleil tvoja méta?

Nie je to sen nereálny, človek musí mať dobrý gymnastický základ, prihlásiť sa na casting, veľa vystupovať. Momentálne ale neviem povedať, či je to presne to, po čom túžim. Kam ide šou, tam ideš aj ty. Možno by som si o rok uvedomil, že to nie je úplne to, čo hľadám. Ako skúsenosť by som však Cirque du Soleil rozhodne neodmietol. (smiech)

Zaujíma ma, do akej miery je v tvojej profesii dôležitý talent.

Na to mám úplne jednoznačnú odpoveď – keď si to neodmakáš, talent ti nepomôže.

Ako často trénuješ a do akej miery ťažké tréningy ovplyvňujú tvoj súkromný život? 

Snažím sa naozaj veľa, veľa cvičiť, trénujem minimálne 5x do týždňa, niekedy dokonca každý deň, i 15 dní vkuse a potom sa už teším na jediný deň voľna. Som stále v pohybe. Niekedy sa mi povinnosti rozdelia na zarábanie a tréning. Keď nemám vystúpenia, zintenzívnim tréning. Keď vystupujem na akciách, ide to síce na úkor tréningov a progresu, ale vtedy zas zarábam.

Čo sa súkromného života týka, ja to nevnímam ako obetu. Mám na mysli napríklad to, že sa nechodievam cez víkendy von zabávať do rána. Každú nedeľu mám niekoľkohodinový tréning a musím byť fit, to je pre mňa priorita. Voľný čas takmer nepoznám.

Čiže tvoj životný štýl sa dá označiť za obzvlášť striktný?

Ja to tak nevnímam, pretože sa venujem tomu, čo ma baví a dá sa povedať, že žijem svoj sen.

A keď si posvietime napríklad na tvoj stravovací režim?

Ja som veľký fanúšik dobrého jedla, jem veľa ovocia a zeleniny, iba minimum sladkostí. Nefajčím, pijem len veľmi sporadicky, takmer vôbec. Potrebujem spať aspoň 6 hodín, aby som vedel podať dobrý výkon. A v ostatných veciach som úplne normálny chalan.

A priateľku teda máš?

Nie. (smiech)

Čo musí spĺňať žena, aby sa stala tvojou partnerkou – či už v pracovnom alebo súkromnom živote?

Tak začnem pracovnou sférou, tam je to asi náročnejšie. (smiech) V prípade akrobatiek je fyzická kondícia rozhodujúca. Väčšina mojich partneriek boli gymnastky.

Čo sa fyzických predispozícii týka, čím je „pracovná“ partnerka útlejšia a nižšia, tým ľahšie sa s ňou predvádzajú jednotlivé zostavy. Ale neznamená to, že vyššia a hmotnosťou ťažšia akrobatka je „na príťaž“.

To vôbec nie. Práveže, keď si ona sama uvedomuje túto zdanlivú nevýhodu, obvykle na sebe pracuje ešte viac a to sa stáva plusom.

Aktuálne máš 26 rokov. Netajíš sa tým, že tvoja práca je riziková. Môže ťa odstaviť už jediné zranenie. Máš aj zadné dvierka?

Samozrejme. Rád by som sa v tejto oblasti pohyboval i naďalej. Učil ľudí, organizoval či zúčastňoval sa workshopov, založil si vlastnú školu. Nedokážem si predstaviť prácu v kancelárii na stoličke, ale na druhej strane, kto vie …

Aká žena u teba má šancu?

V súkromí mi určite imponuje, ak je partnerka športovo založená. Páčia sa mi veselé, vtipné baby, dôležité je pochopiteľne to, aby sme si rozumeli. No a nemala by žiarliť na moje partnerky pri cvičení.

Nahral si mi na otázku. Tam to niekedy musí riadne iskriť …

Na tréningoch to občas iskrí, to máš pravdu, ale pravdepodobne inak, než máš na mysli. (smiech) Niekedy trvá nacvičenie konkrétnej zostavy aj pol roka. Tam na žiadne romantické gestá nie je čas a ani priestor.

Nepopieram, že s partnerkou si musíme byť navzájom sympatickí. Nesmiem tiež zabudnúť na to, že medzi partnerkou a mnou musí byť obrovská dôvera. Veď partnerku neraz držím päť metrov nad zemou, visíme na lane, vo vzduchu. To bez dôvery a vzájomnej symbiózy nejde.

Ale tak je to koniec koncov aj v iných profesiách. Veď i tebe sa určite lepšie pracuje s ľuďmi, s ktorými si obdobne naladená. Pravdu máš ale v tom, že občas sa z partnerov v práci stanú aj partneri v súkromí.

Tebe sa to už stalo?

Ja som sa v tomto v minulosti dosť popálil. Ešte v časoch, keď som sa akrobaciou neživil, našiel som si super dievča na cvičenie a postupne náš vzťah prerástol aj do lásky. Po rozchode sme automaticky skončili aj s cvičením. Už si preto dávam pozor a nemiešam prácu so súkromím.

Autor: Danka Šoporová

Zdieľaj