EDGAR posúva latku čoraz vyššie. Prichádza s novinkou Jednoducho život!

EDGAR posúva latku čoraz vyššie. Prichádza s novinkou Jednoducho život!

 

Umelecké meno Edgar síce znie medzinárodne, no v skutočnosti patrí rodákovi z Liptovskej Osady. Jozef Planý sa pod týmto pseudonymom prvýkrát predstavil v roku 2016. Kedy vydal album Priestor pre dušu. Na konci minulého roka nasledovala trojskladbová EP nahrávka Odkaz. No teraz sa rozhodol vrátiť k jednej z najsilnejších piesní svojho debutu.

 

 

Edgar začínal v skupine Lesná zmes, no nakoniec sa rozhodol pre sólovú dráhu. A zdá sa, že tento krok ani s odstupom času neľutuje. „Od čias Lesnej zmesi som pochopil zopár súvislostí najmä v osobnom živote. Čo sa pochopiteľne odrazilo aj v oblasti mojej tvorby, vnímania a prístupu k muzike ako takej. Prechodom cez ‚štádiá chápania‘ v momentoch, ktoré, ako sa hovorí, testujú naše duše, som sa ocitol v rôznych životných situáciách. Zažil pestrú paletu pocitov,“ prezrádza talentovaný hudobník.

 

Hudba je viac než len zábava

 

Obdobie medzi pôsobením v kapele a rozbehnutím sólovej dráhy bolo preňho podľa vlastných slov revolučné. „Veľa som si uvedomil. Koncu Lesnej zmesi predchádzalo viacero faktov. Pre mňa najsilnejší bol jednoznačne ten, že chcem robiť veci v osobnom živote i v muzike inak. Pochopil som, že hudba je pre mňa viac než len zábava. Je pre mňa umením, akousi formou odkazu. Možnosťou, ako prezentovať ostatným moje vnímanie a vlastné pocity. Už viem, že život, hudba i čokoľvek iné je o detailoch, ktorým sa treba venovať. Naučil som sa viac načúvať svojmu vnútru. Kde som našiel množstvo inšpirácie k tak dôležitému kroku, akým je pre mňa projekt Edgar,“ dodáva Jozef Planý.

Silná osobná skúsenosť bola aj inšpiráciou pri písaní pesničky Jednoducho život, ktorú ponúka ako svoj aktuálny singel. „Vznikla z vlastnej životnej skúsenosti. pPi ktorej som pochopil, že známa a otrepaná fráza ‚raz si hore a raz dole‘ asi najvernejšie vystihuje život človeka. Celé je to o kontraste. Život je duálny, čo znamená, že všetko má dve strany. Jednu bez druhej nevidno. Jeho zmyslom je tak trochu sa s nami zahrávať. Pričom náš postoj určuje, ako sa v ňom budeme cítiť.“

 

Debutom pozitívne prekvapil

Pieseň je pochádza z Edgarovho debutového albumu Priestor pre dušu, ktorý vyšiel ešte začiatkom roka 2016. Edgar ním potvrdil silnú umeleckú víziu s originálnym rockovým zvukom. Ktorý ocenili nielen hudobne otvorení fanúšikovia, ale aj redaktori rockových médií. „Úprimne povedané, mám trochu obavy, čo predvedie Edgar nabudúce. Pretože debutom nastavil latku sakramentsky vysoko a podliezať ju isto nechce. Na Slovensku sa zrodil nový klenot a rozhodne by nemal zapadnúť prachom.“  napísal vo svojej recenzii Peter Hajdu z portálu Rocker.sk.

Výrazný spev, chytľavé melódie a moderný zvuk obohatený o elektronické prvky, klávesy a sample. To sú poznávacie znamenia interpreta, ktorý (zatiaľ) tvorí výlučne sám. Členovia jeho sprievodnej kapely mu pomáhajú až pri finálnom nahrávaní piesní a samozrejme na koncertoch. Od vydania albumu, z ktorého zarezonovali najmä single Ruku na to a Pripravený. Edgar pravidelne vystupuje v kluboch na Slovensku i v Čechách, na rockových festivaloch, má za sebou úspešné turné s kapelou O.B.D.  Ale aj spoluprácu s ukľudneným rebelom Robom Miklom.

Na charizmatickom rockerovi je zaujímavé, že aj samotnú hudbu vníma len pocitovo. Nikdy nechodil na hudobnú školu. Neučil sa spievať ani hrať na hudobnom nástroji u profesionálneho pedagóga. Nepozná noty, texty si píše sám. Je tiež samoukom v speve a sám sa naučil hrať aj na bicie. „Úprimne, necítim sa byť spevákom, len rád spievam. Nie som bubeník, no som skutočne rád, že môžem hrať na bicie. Určite nie som skladateľ, básnik či textár… No som vďačný za to, že dokážem takto vnímať hudbu a že mám možnosť takejto formy prejavu.“ Možno aj preto si ľudia Edgara tak rýchlo obľúbili. V jeho prípade totiž skutočne cítiť, že hudbu robí srdcom. A to je pocit, ktorý sa nedá oklamať.

 

Redakciu Hudba.sk za vydavateľstvo TC Lemons informovala PR manažérka Michelle Kristová z agentúry Stella Production. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Zdieľaj