Saxofonista DeeSaxx: Konkurencia rastie, je potrebné predierať sa zubami nechtami

Saxofonista DeeSaxx: Konkurencia rastie, je potrebné predierať sa zubami nechtami

 

Saxofonista Deesaxx pred niekoľkými rokmi sa Daniel Otisk predviedol fanúšikom v obľúbenom programe Česko Slovensko má talent. Dnes saxofonista, pod pseudonymom DeeSaxx, vystupuje po celom svete a je doslova na roztrhanie. Zoznámte sa s talentovaným mladíkom, ktorý žije svoj sen (a mnohí by sme s ním, najmä v súvislosti s blížiacim sa letom, určite menili).

Na vašu adresu kolujú chýry, že kdekoľvek vystupujete, všetci prítomní majú pocit, akoby ste s vašim nadaním prišli z inej planéty. Na čom si ale najradšej „ulietavate“ na tej našej?

Haha, ďakujem za milé prirovnanie. Môj najobľúbenejší hudobný štýl je melodický deep house, a tento žáner sa mi tiež najlepšie hrá. U nás nie je príliš rozšírený, no v zahraničí (napríklad na Ibize alebo na Malorke), je veľmi obľúbený – a to nielen v rádiách, ale i na tanečných party v kluboch či rezortoch pri bazéne. Počas vystúpení mám tiež slabosť na časom overené hity rôznorodých žánrov, ktorými publikum dostávam do varu. Najčastejšie sa však jedná o rôzne typy house music.

 

Jedným z vašich kariérnych míľnikov bola účasť v talentovej súťaži. Majú to začínajúci umelci v dnešnej dobe vďaka sociálnym sieťam, televíznym súťažiam a Internetu jednoduchšie?

Určite áno. Za seba nemôžem povedať, aké ťažké to bolo bez takýchto vymožeností, TV súťaží a pod., pretože profesionálne hrám v pomere so staršími umelcami kratšiu dobu (od roku 2011). Najmä sociálne siete sú čím ďalej tým viac progresívne. Napríklad marketingová propagácia na Facebooku alebo Instagrame je oproti iným spôsobom pomerne lacná a jednoduchá, a ak sa jej umelec dostatočne venuje, má veľkú šancu, že uspeje. Samozrejme, televízne súťaže patria pravdepodobne medzi najefektívnejšie spôsoby vlastnej propagácie a určite ich nielen začínajúcim umelcom odporúčam.

 

Deesaxx, saxofónista | Stella Production

Ak by som sa chcela stať členkou vášho pracovného tímu alebo si s vami zahrať, aké kritéria musím spĺňať?

Mám rád profesionalitu a v pracovnom tíme aktívne rokovania. Sám sa snažím byť čo najprofesionálnejší vo všetkých ohľadoch a to isté očakávam aj od ľudí, ktorých mám v biznise okolo seba. Čo sa týka ďalších hudobníkov, rád experimentujem a tak si príležitostne zahrám takmer s kýmkoľvek. Napríklad, nedávno som si zahral na jednej oslave s rómskou cimbalovkou a veľmi ma to bavilo!

Aký typ ľudí by sa, práve naopak, medzi vami dlho neohrial?

Pravdepodobne s ľuďmi, ktorí neberú svoju prácu príliš vážne, sú nespoľahliví, málo dôveryhodní a neriešia, že spolupráca má smerovať k obojstrannej spokojnosti, nielen k tej ich. Tiež by som mal problém pracovať s ľuďmi, ktorí sa z určitého dôvodu povyšujú.

Niet pochýb, že na hudobnú scénu ste vstúpili ako príjemné osvieženie. Koho vy osobne považujete za najväčšiu konkurenciu?

Tu záleží, na aký trh – krajinu sa zameriavam. Musím povedať, že v Čechách mám konkurentov hneď niekoľko, s podaktorými sa poznáme osobne, s niektorými iba cez sociálne siete alebo spoločných známych. No vieme o sebe a navzájom sa rešpektujeme. Dokonca sa niekedy aj vzájomne odporúčame, ak nemôžeme sami z nejakého dôvodu na akcii vystúpiť. Za to som ozaj rád. Takmer v každej krajine, kde som vystupoval a kam by som sa ešte chcel dostať, je konkurencia obrovská. Je preto potrebné, aj keď s pokorou a rešpektom, predierať sa „zubami nechtami“.

Do akej miery kladiete dôraz na imidž? A ako veľmi je potrebný pre úspech, respektíve neúspech umelca?

Kedysi som vlastný imidž až tak neriešil a ani dnes nie som žiadna módna ikona. No zo skúseností môžem povedať, že aj kľúčoví ľudia vás veľakrát súdia už podľa vzhľadu, prípadne v akom aute na akciu prídete, aké máte technické vybavenie a pod. V každom prípade úplne súhlasím, že imidž je určitá súčasť umelcov a už aj pri svojich začiatkoch by ju nemali podceniť – najmä kvôli prvému dojmu.

Ako by ste definovali dobré publikum? Hrávate na tanečných party, tak o zabávajúcich sa ľudí tam určite nie je núdza. Kde ste doteraz zažili to najvďačnejšie / najveselšie?

Podľa mňa je dobré publikum akékoľvek, ktoré som schopný zabaviť. Ak sa mi to s vystúpením podarí, energia prúdi oboma smermi a to je vlastne to, čo ma napĺňa. Najvďačnejší ľudia bývajú poväčšine na súkromných večierkoch, ale často aj na verejných podujatiach, kde prídu ľudia cielene na moju show. Dá sa povedať, že ich nachádzam i tam, kde odo mňa publikum očakáva hudobný štýl, ktorý ma ako bonus ešte aj baví. Na takýchto akciách zvyknem podávať i najlepšie výkony.

 

Ako sme už v jednej z otázok načrtli, veľkú časť roka trávite v zahraničí. Zvažovali ste už i definitívnu zmenu adresy?

Áno, zvažoval som i trvalý presun, ale pravdepodobne iba do susedného Rakúska, ktoré nie je ďaleko. Po polročnom pôsobení na Kapverdských ostrovoch som si totiž uvedomil životné priority a nie som úplne typ, ktorý sa dokáže odlúčiť od rodiny a kamarátov natrvalo. Preferujem cestovanie počas krátkej doby na rôzne miesta, no vždy sa vrátiť a tráviť voľný čas s blízkymi. Navyše, na takéto rozhodovanie nie som sám, žijem so svojou životnou partnerkou. 

 

Aj takéto hity zahrá na saxofóne DeeSaxx

 

Dávajú vám podnety na nové skladby i fanúšikovia? Nechávate sa ich postrehmi / nápadmi inšpirovať?

Áno, rád si nechám poradiť. Občas aj zámerne vyhľadávam inšpiráciu, ale tiež kritiku na svoje vystúpenia, skladby, imidž a pod.

 

Ste mladý a kreatívny človek, ktorý srší nápadmi a nebojí sa prijímať nové výzvy. Kde je však tá pomyselná hranica, za ktorú by ste už nešli?

Je to tak ako hovoríte, som otvorený novým výzvam, pretože tie ma posúvajú vpred. Na tú pomyselnú hranicu sa dostanem napríklad vtedy, keď mi príde ponuka od (pre mňa zatiaľ) nedôveryhodnej agentúry na hranie v krajine, ktorá nie je z hľadiska bezpečnosti príliš vhodná. Väčšinou sa jedná o krajiny Blízkeho východu. Na druhej strane ale musím povedať, že nedávno som vystupoval v Saudskej Arábii na niekoľkodennom festivale. A hoci bolo ťažšie získať vízum na vstup a mal som určité obavy, celková spokojnosť a dojmy presiahli všetko ostatné. Ľudia boli milí, pohostinní a tých zážitkov, ktoré som si priviezol, by som nenazbieral azda za celý život. Bol som napríklad pozvaný francúzskym veľvyslancom na miestnu ambasádu alebo mám aj úplne iný zážitok, tancoval som na púšti s miestnymi pastiermi na tradičnú arabskú hudbu a pil čerstvé ťavie mlieko. Kde niečo takéto zažijete?

 

Máte tohtoročné leto pripravené niečo špeciálne? Festivaly … koncerty, kde vás máme – v našich končinách, možnosť vidieť aj naživo?

Čo sa týka letnej sezóny u nás, tak vás bohužiaľ sklamem. Celé leto strávim v zahraničí. Po minuloročnej letnej sezóne na Ibize som pre zmenu dostal príležitosť pravidelného vystupovania na Francúzskej riviére v celebrity obľúbenom mestečku St. Tropez. Tu budem pôsobiť rezidentne v Beach Club Eden Plage, ale aj na iných miestach v okolí. Všetko budem postupne pridávať na sociálne siete. Ak sa tam tento rok niekto z čitateľov chystá na dovolenku, určite ho rád privítam na svojej pravidelnej show.

Aj takéto hity zahrá na saxofóne DeeSaxx

Zdieľaj