RUDOLF BARANOVIČ

Domovská stránka » Rudolf Baranovič

Rudolf Baranovič je fotograf, v ktorého tvorbe dominuje pouličná (street) a dokumentárna fotografia. Známy je sériou nezameniteľných čiernobielych fotografií z ulíc Bratislavy. Do svojich kompozícií zasadzuje príbeh a zaujímavé momenty. A to nie len pri street, ale aj pri reportážnej, koncertnej či eventovej fotografii, ktoré taktiež patria k jeho špecializácii.

Celé to pre Rudolfa začalo ešte v dobe analógu na pozícii predajcu elektroniky. Tu mal doslova pred očami možnosť sledovať vývoj fototechniky smerom k digitálu. Fotoaparát ho však fascinoval už v detstve. Obdivoval staré fotografie a pohľadnice, ktorých prezeraním dokázal stráviť dlhé hodiny. Aj tieto zážitky reflektujú atmosféru, ktorú dnes do snímok vnáša.

Jeho fotografie pôsobia priam filmovo, často v nich nájdete ľudské príbehy, melanchóliu všedných dní či momenty nabité emóciami. Pri fotografii z ulice a dokumente je podstatné zachytiť okamih skôr, ako to spozoruje objekt. Úlohou fotografa je rýchlo a pohotovo reagovať, nakoľko ide o momenty, ktoré sa odohrávajú len desiatky sekúnd. Rovnaké podmienky má fotograf pri fotení koncertu, predstavenia alebo inej akcie. Ulica je preto pre Rudolfa obrovskou studnicou príležitostí zdokonaľovať vystihnutie správneho momentu pre stlačenie spúšte. To následne dokáže rozsiahlo uplatniť aj pri fotení podujatí.

Prečo práve čiernobiela?

Pri spracúvaní fotografií, na ktorých sú ľudia a nad kompozíciou vyhrávajú emócie a príbeh, volí čiernobielu verziu, aby nechal vyniknúť práve tie. Obsah fotografie mení aj podľa svetla v daný deň, pričom si všíma hru tieňov či dobré protisvetlo. Ak je pri kompozícii kľúčovým faktorom farba, použije farebnú verziu. S úsmevom dodáva, že je to napríklad pri rodinných fotografiách z dovolenky, ktoré robí na želanie manželky a dvoch synov.  Či bude fotografia čiernobiela alebo farebná, väčšinou cíti a vie už pri fotení. Vyberá si tú verziu, ktorá ho ako fotografa viac reprezentuje a vyjadruje jeho zámer. Okrem samotného fotenia sa rukopis fotografa prejavuje aj v následnej úprave fotografií do preňho uspokojivého výsledku. Fotografie Rudolfa Baranoviča žnú pochvaly odbornej verejnosti aj laikov na diskusných fórach.

Rudolf Baranovič je rokmi preverený fotograf so širokým spektrom skúseností. Fanúšikovia kvalitnej fotografie okamžite rozpoznajú kvalitu jeho práce. Ak máte záujem o služby fotografa, ktorý snímkam z Vášho podujatia vdýchne skutočnú hodnotu a príbeh, neváhajte nás kontaktovať.

Kontakt Rudolf Baranovič:
Management | Booking | PR
umelecká agentúra Stella Production

Tel.: +421 918 242 177
E-mail: info@stellaproduction.sk