SKUPINA O.B.D

Domovská stránka » Skupina O.B.D

Hudobná skupina O.B.D. (celým názvom Orchester Bronislava Dobrotu), je už takmer tri desaťročia pevnou súčasťou slovenského rocku. Gitarista Bronislav Dobrota je jedným zo zakladajúcich a stálych členov skupiny. Druhým dôležitým menom je Roman „Galo“ Galvánek, ktorý je spevákom a lídrom kapely od jej vzniku až dodnes. Zvyšok zostavy sa rokmi menil a striedali sa v nej zaujímavé osobnosti slovenskej hudobnej scény.

O.B.D Komáre

Skupina O.B.D. vznikla v roku 1993 a o rok neskôr sa v súťaži Marlboro Rock In umiestnila na 3. mieste. To jej prinieslo kontrakt s vydavateľstvom Universal Music na 3 albumy. Debutový album O.B.D. (1995) v produkcii Oskara Rózsu obsahoval skvelé skladby ako „Takto to funguje“, „Zmoknutý vták“, „Had“ a ďalšie. Najvýraznejším hitom však bola pieseň „Komáre“, ktorá kapelu doslova katapultovala do hviezdnych výšin slovenského rockového neba. V roku 1996 s ňou získali cenu Grand Prix Zväzu autorov a interpretov (Skladba roka, Objav roka). Zvíťazili aj v diváckej ankete časopisu Maxi Super (Skupina roka). S druhým albumom O.B.D. zdraví (1996) v produkcii Ivana Krála získala kapela 5 nominácií na cenu ZAI. V rovnakej zostave (Roman Galvánek – spev, Martin Valihora – bicie, Martin Zimányi (Žumo) – basgitara, Dušan Hrdlík a Bronislav Dobrota – gitary, Richard Šimurka – saxofón a Martin Ďurdina – trúbka) vydala skupina O.B.D. aj tretí album Chuppacabras (1998). Producentom bol Tomáš Yxo Dohňanský a skladba „Letím na Venušu“ sa stala najhranejšou skladbou roka v slovenských rádiách.

Líder kapely Roman Galvánek zakladá novú kapelu

V roku 2000 vznikla skupina Divná zostava, ktorá v produkcii Juraj Černý-Roman Galvánek vydala úspešný album. Orchester Bronislava Dobrotu sa opäť zišiel až v roku 2005 v zmenenej zostave (Matúš Kľúčik – gitara, Tomáš „Tuleň“ Vojtek – bicie, Martin Kalinka – basgitara, Oliver Ďurčo – perkusie, vokály). O rok neskôr v produkcii Romana Galvánka vyšiel štvrtý album O.B.D. s názvom 7 a pol (2006).

Obľúbená skupina vystupovala na mnohých festivaloch a v kluboch. V roku 2013 oslávila 20 rokov od svojho založenia veľkolepým koncertom v bratislavskom MMC, kde sa na pódiu objavili všetci jej bývalí aj súčasní členovia. V roku 2016 skupina vydala svoj piaty album Stereo v zostave Roman Galvánek – spev, Bronislav Dobrota a Silvester Sališ – gitary, Martin Valihora alebo Marek Žilinec – bicie, Oliver Ďurčo – perkusie, spev, Juraj Majer – basgitara, Marian Jaslovský – saxofón, flauta. Dlhšia prestávka v tvorbe bola spôsobená aj štúdiom lídra, skladateľa a speváka Romana Galvánka na Univerzite Komenského, kde si dopĺňal vzdelanie v oblasti muzeológie a kultúrneho dedičstva. Kapela sa vracia do diania v septembri 2020 tvorbou krásnej romantickej skladby „Keď búrajú most“, ktorou opäť potešila svojich fanúšikov.

Skupina O.B.D. je zárukou kvalitnej hudby a dobrej zábavy. Ich vystúpenie vráti starších fanúšikov v spomienkach do mladosti a mladších rockerov zaujme aktuálnou modernou tvorbou. V prípade otázok a záujmu o booking koncertu kapely O.B.D. nás neváhajte kontaktovať.

Kontakt Skupina O.B.D. :
Management | Booking | PR
umelecká agentúra Stella Production

Tel.: +421 918 242 177
E-mail: michelle@stellaproduction.sk