Moderátor Vlado Varecha: „Ženu musím dobýjať“

Jeho hlas poznáte z reklám a televíznych upútaviek. Vďaka pracovitosti a úsiliu neustále sa zlepšovať dnes pracuje v jednom z najpočúvanejších rádií na Slovensku. Moderátor Vlado Varecha nám prezradil o sebe viac.

Moderátor Vlado Varecha nám prezradil. Niet pochýb, že obľúbený spíker bol pre moderovanie predurčený. Jeho vystupovanie, improvizačné schopnosti, vtipnosť i charizma mu len dopomohli. My sme zisťovali, ako sa k vysnívanej práci dostal a čo by poradil ľuďom, ktorí by chceli kráčať v jeho šľapajach. Hoci Vlado priznáva, že na niektoré veci zatiaľ čaká, rokmi si už toho preskákal viac než dosť.

 

V jednom z rozhovorov si prezradil, že odkedy sa venuješ moderovaniu, pribudlo ti veľa „kamarátov“. Dokážeš v ľuďoch čítať a odlíšiť tak vypočítavosť od úprimného priateľstva?

Musím priznať, že nemám nos na ľudí. Iné je to v práci, keď napríklad už pri pohľade na hosťa, respektíve po prvých sekundách rozhovoru viem, ako bude debata prebiehať. Našťastie, pri každom človeku sa dá nájsť téma, o ktorej rozpráva s ľahkosťou a rád.

Čo sa súkromia týka, bol som vychovávaný v prostredí, kde sa každý ku každému správa priateľsky. Navzájom si dôverujeme, a preto akúkoľvek krivdu alebo zištné záujmy nesiem ťažko. Ja mám ľudí rád, no už som sa v niektorých naozaj sklamal. Našťastie, bolo ich len pár.

 

Kedy ťa naposledy človek, s ktorým si rozprával v rámci práce, úplne odzbrojil?

Bolo to nedávno, keď som šiel na bývalú školu predniesť študentom zopár múdrych poznatkov z praxe. (smiech) Jeden z nich sa ma opýtal, čo sa zmenilo od doby, keď som na škole študoval ja. Chvíľu som ostal bez slov. Vyznelo to tak, že v časoch môjho štúdia sme sa prepravovali v konských záprahoch. A pritom ubehli iba dva – tri roky od štátnic.

 

Spomenieš si na najväčšie míľniky svojej kariéry?

Myslím si, že celá moja cesta od začiatku smerovala tam, kde som dnes. Nepopieram tvrdú prácu, ale i kus šťastia. Ten, kto ma pozná vie, že som až príliš prísny. V začiatkoch moderovania som si na USB kľúči odnášal nahraté každé jedno vysielanie a doma potom počúval všetky moje chyby a zaváhania.

Ale späť k otázke. Na strednej škole, tuším v druhej triede, ma oslovila profesorka, či by som chcel moderovať školskú akciu. Súhlasil som a ihneď ma to chytilo. To bol asi rozhodujúci moment.

Okrem toho som vysielal v študentskom rozhlase. V tom čase som nemal väčšie ambície, stačilo mi, že púšťam hudbu a sem tam niečo poviem do mikrofónu. Už vtedy ma hudba i práca s mikrofónom strašne bavili.

Máš taký pocit, že najviac ti pomohla šťastena?

Je to možné. Raz dávnejšie som si povedal, že začnem v novinách, budem pokračovať rádiom a skončím televíziou. Prax v novinách už mám – ako študent som prispieval do časopisu v mojom rodnom meste.

Po škole ma zas kamarát grafik zlanáril na konkurz do ich rádia, i keď s miernou protekciou, vyšlo mi to. K terajšej práci v rádiu ma priviedla pomerne kľukatá cesta.

Nezaobišla sa bez obetovania, častého cestovania, v úvodzovkách pchania sa, keď som svoje nahrávky roznášal po azda všetkých rádiách a čakal na spätnú väzbu. Mimochodom, nie každý vie, že na masmediálnu komunikáciu som sa dostal až na druhý raz.

Kým som opäť absolvoval prijímačky, brigádoval som v Grécku, čistil záchody, pripravoval chobotnice a podobne. Ak človek niečo naozaj chce, musí si ísť za tým a nenechať sa odradiť. Veľké veci predsa potrebujú obetu.

 

A teraz, podľa tebou stanovenej chronológie, prichádza rad na televíziu?

Bol by som rád. Mám veľký rešpekt pred televíziou a stále pociťujem miernu trému, keď som na kamerových skúškach. Mať vlastnú reláciu by sa mi určite páčilo. V súčasnosti sa ale všade dookola točia tie isté tváre, čiže asi to nebude tak rýchlo. (smiech)

Ako sa ti vysiela s Barborou Rakovskou, ktorá tvoj tandem s kolegom Denisom posilnila iba pred pár mesiacmi?

Barborka je skvelá. Vtipná a snaživá. Prekvapila ma. Kým prišla k nám, napadlo mi, či si sadneme a premýšľal som tiež nad tým, ako sa nám bude spolu vysielať. Musím povedať, že všetko ide bez problémov, spontánne a ja som vďačný, že ju v rannom tíme máme.

Barbora Rakovská je dôležitou súčasťou tvojho pracovného života, ste v dennom kontakte. V súkromí si zadaný?

Áno, som. Už skoro rok a veľmi, veľmi šťastný.

 

Aké ženy sa ti páčia?

Mám rád, keď musím ženu dobýjať. Ani s mojou súčasnou partnerkou Paťkou to nebolo zo začiatku ideálne. Nechcela ma. Ja som z toho šalel a premýšľal nad všetkými možnými spôsobmi, ako ju získať.

Čo si ochotný pre ženu, ktorú ľúbiš, spraviť?

Veľa. Až mi niekedy kamaráti vyčítajú, že to preháňam a ich partnerky to potom od nich chcú tiež. (smiech) Podrobnosti si ale nechám pre seba.

Chápem. Zrejme, aby ti romantiku nevyčítali aj naši čitatelia. Si pekný chalan, je partnerka žiarlivá?

Vlastne neviem. Ja hlavne nerobím žiadne veci, aby musela žiarliť.

A ty?

Asi áno. (smiech) Ale som ten typ, že najskôr premýšľam a až potom konám. Takže nejaké žiarlivostné scény, ktoré navyše nie sú opodstatnené, u mňa nehrozia.

 

Vnímaš sociálne siete ako fenomén, ktorý v súčasnosti uľahčuje hviezdam šoubiznisu cestu na výslnie?

Sociálne siete majú veľký význam, stačí sa pozrieť na Kim Kardashian. Tá inak získava obrovské príjmy len za to, že si na Instagram zavesí nejakú značku výrobku. Ja som na sociálnej sieti taktiež aktívny, na druhej strane nevnímam ako tragédiu, ak nepridám príspevok deň-dva. Mávam dokonca také dni, keď svoj telefón úplne vypnem, pretože každé zavibrovanie ma rozčúli.

Čo počas takých dní robíš?

Najradšej som s partnerkou, ideme von, na výlet, doprajeme si wellness, spoločný obed. Podobných dní, aby som to upresnil, nie je veľa. Ale sú, to je hlavné.

Aká bola najlepšia pracovná rada, akú si kedy dostal?

Aby som nezabudol, odkiaľ pochádzam. Nenechal sa ovplyvniť, zmeniť a držal sa pri zemi, keď príde väčší úspech. To sa mi darí. Vďaka priateľke, rodičom, kamarátom. Ja mám niekedy po telefonáte s mamou pocit, ako by som ani neodišiel.

 

Čo je obvykle prvá vec, ktorú urobíš po skončení moderovania?

Po dobre odvedenej práci sa rád odreagujem. Kvôli moderovaniu cestujem po celom Slovensku, nezriedka jazdím za prácou aj do Čiech. Rád sa stretnem s priateľmi, dáme si pivo a porozprávame sa.

S priateľkou zas preferujem romantický večer pri dobrom víne. To je pre mňa tá správna bodka za vydareným dňom. Som strašne rád, že môžem robiť, čo ma baví a hoci som spokojný a šťastný muž, verím, že to najlepšie ma, ak je reč o práci, ešte čaká.

 

Zdieľaj