Najlacnejší vyhráva? Žiaľ, cena stále rozhoduje

Začneme jednoduchou otázkou. Čo urobíte ako prvé pri hľadaní a následnom výbere najvhodnejšieho poskytovateľa Vami požadovanej služby?

Nezáleží na tom, či ide o opravára chladničky, lektora angličtiny alebo svadobného fotografa. Pravdepodobne si hneď v úvode necháte vypracovať cenovú ponuku. Z hľadiska finálneho rozhodnutia zohráva práve cena jednu z kľúčových úloh.

Cena (nie) je základ

Ostaňme ešte na moment pri spomínaných fotografiách. Keďže dnes sa už fotografom nazýva pomaly každý vlastník kvalitnejšieho fotoaparátu, sťažností a nespokojných klientov neustále pribúda. Dôvod je celkom jednoduchý. Výsledná suma nie je, a ani by nemala byť, za žiadnych okolností smerodajná, pri voľbe fotografov nevynímajúc.

 

Ak sa fotograf oháňa tou zaručene najnižšou cenou, je viac než isté, že jeho dni na trhu sú vopred zrátané. Náklady na fotenie, pokiaľ sa ním niekto plánuje živiť, sú totiž až privysoké. Ak fotografovanie vnímate výlučne ako koníček, prípadne sa mu venujete na čiastočný úväzok, neuživí Vás – to viete. Preto každý profesionálny fotograf zahŕňa do svojho honorára i čas spojený s vyhotovením fotografií, a nemáme na mysli iba post produkciu. Je predsa potrebné vopred vidieť miesto fotenia, oboznámiť sa s programom eventu či prítomnými ľuďmi.

 

Foto: Zdenko Hanout

Fotograf musí zachytiť všetky dôležité momenty, byť neustále v strehu a myslieť vopred. Veď niekedy o dokonalom zábere rozhodujú len sekundy. Po skončení akcie na neho čaká už spomínaná post produkcia. To znamená vytriediť z obrovského množstva fotografií zopár najlepších záberov, upraviť ich a dostať do finálnej podoby, ktorú klient očakáva.

 

Neraz sa stáva, že zo samotnej prípravy na fotenie, niekoľkohodinovej práce priamo na „pľaci“ a záverečnej úpravy  sa vykľuje týždňová záležitosť. A tomu by mala pochopiteľne zodpovedať i cena.

S nami sa báť nemusíte

Zohnať kvalitného a zodpovedného fotografa na event nie je vôbec jednoduché. Napriek ich pomerne širokej „ponuke“ na trhu sa pozitívnymi referenciami môže popýšiť azda polovica z nich. Stella Production zastrešuje niekoľko osvedčených, profesionálnych fotografov s dlhoročnými skúsenosťami a skvelou reputáciou. Preto nezabudnite, že kedykoľvek budete potrebovať zachytiť jedinečné momenty pracovného, ale i súkromného života, s nami získate istotu, že zvečnenie Vašich zážitkov poputuje do tých správnych rúk.

Zdieľaj